Zabane Asembeli

اذهب الى الأسفل

Zabane Asembeli Empty Zabane Asembeli

پست  javad namjoo في الجمعة مارس 07, 2008 2:14 pm

اسمبلی
اَسِمبلی (Assembly) به مجموعه زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایینی اطلاق می‌شود که در آن مستقیماً دستورالعمل‌های پردازندهٔ اصلی (CPU) نوشته می‌شود.
به دلیل سطح پایین بودن بیش از حد این زبان‌ها، برنامه‌های نوشته شده به آنها، سرعت و همچنین پیچیدگی بیشتری را نسبت به سایر زبان‌های برنامه‌نویسی دارند. برای هر خانواده CPU یک زبان اسمبلی وجود دارد. مثلاً اسمبلی Intel با AMD فرق دارد. این زبان به طور مستقیم با سخت افزار، حافظه اصلی، CPU و غیره در ارتباط است.
زبانهای برنامه‌نویسی سطح بالا علی رغم توانایی‌های زیادی که دارند همیشه برای کار با سخت افزار مناسب نیستند(زبان C نیز به دلیل امکانات گسترده خود میتواند در بسیاری از موارد همچون زبان اسمبلی برای این منظور به کار گرفته شود ولی در بعضی از موارد بجز زبان اسمبلی گزینه دیگری وجود ندارد) در حالی که اسمبلی قدرت زیادی برای کار با سخت افزار دارد.
میزان استفاده از حافظه
برنامه‌های نوشته‌شده به زبان اسمبلی نسبت به برنامه‌های معادل در زبانهای سطح بالا، حافظه کمتری را اشغال می‌کنند. البته این امر بستگی به انخاب اندازه سگمنت حافظه در زمان نوشتن برنامه دارد.
برنامه‌هایی که نیاز به زمان بلادرنگ دارند در اس۰۲:۵۲، ۷ نوامبر ۲۰۰۷ (UTC)۰۲:۵۲، ۷ نوامبر ۲۰۰۷ (UTC)~~مبلی به خوبی نوشته می‌شوند و همچنین برنامه‌های مقیم در حافظه.در ضمن برنامه نویس با اسمبلی کارهایی می‌تواند انجام دهد که با زبانهای سطح بالا نمی‌شود آن کارها را انجام داد. از جمله دستکاری مستقیم VGA و یا RAM. امروزه از زبان اسمبلي بيشتر حرفه اي ها براي هك و كرك كردن استفاده مي كنند پس اگر شما مي خواهيد كارهايي در اين زمينه ها انجام دهيد بهتر است كه سراغ اسمبلي برويد .
کاربردهای دیگر
از کاربردهای دیگر زبان اسمبلی می توان به مهندسی معکوس اشاره نمود. این مورد بیشتر در مورد Decompilerها و Disassemblerها مربوط می‌شود.

javad namjoo

تعداد پستها : 154
تاريخ التسجيل : 2008-02-17

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد